19
So, Paź

Na czym polega rehabilitacja neurologiczna?

Zdrowie i uroda
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Rehabilitacja to pojęcie bardzo szerokie i jednocześnie bardzo popularne. Swoją popularność i powszechność zawdzięcza w dużej mierze temu, że sama w sobie rehabilitacja staje się coraz bardziej popularna. Pomału zaczynamy odchodzić od stereotypu, który zakładał, że rehabilitacja to pojęcie, które wiąże się tylko i wyłącznie z osobami starszymi i cierpiącymi na różnego rodzaju dolegliwości. Dobrze jest zatem wiedzieć, jak szeroka jest to dziedzina badań. Poniższy artykuł w całości poświęcony będzie rehabilitacji neurologicznej.

Czym dokładnie charakteryzuje się rehabilitacja neurologiczna? Przede wszystkim musimy zacząć od tego, ze niezaprzeczalnym faktem jest to, że nasze komórki nerwowe posiadają bardzo dużą zdolność do regeneracji. To z kolei oznacza ni mniej ni więcej to, że nawet jeśli nam się wydaje, że nie jesteśmy ich w stanie ponownie „przywrócić do życia”, to jesteśmy w błędzie. Komórki nerwowe potrafią się regenerować, jednakże wymaga to bardzo dużego nakładu pracy i odpowiedniego podejścia.

Komórki nerwowe są bardzo plastyczne, zatem stwierdzenie, mówiące o tym, że jeśli u pacjenta zanikła na przykład zdolność mowy, to nie będzie on już nigdy mówił, jest stwierdzeniem bardzo mylnym. Wystarczy jedynie skupić się na odpowiednich ćwiczeniach, a przede wszystkim być konsekwentnym w ich wykonywaniu. Komórki nerwowe, poza tym, ze są bardzo plastyczne, mają też bardzo dużą zdolność tworzenia nowych połączeń między sobą, a to w znacznym stopniu może wpływać na to, że przy odpowiedniej pracy jesteśmy w stanie przywrócić nawet całkowitą sprawność narządów, które przysłowiowo „nie działają”.

Ważne jest jednak przede wszystkim to, aby taką rehabilitacje przeprowadzać w sposób świadomy i w pełni profesjonalny. Układ nerwowy jest bowiem jednym z najbardziej wrażliwych, a co za tym idzie, nawet najmniejszy błąd może w przyszłości rzutować bardzo niekorzystnie na nasz rozwój. Tym samym, jeśli chodzi o rehabilitację neurologiczną artromot , najlepiej jest od razu zwrócić się do profesjonalisty w swoim fachu. Tylko wówczas mamy gwarancję, że nasza rehabilitacja przebiega w sposób właściwy.