24
Śr, Lip

Premier Donald Tusk spotkał się z mieszkańcami Lubaczowa i okolic. W Husowie, gdzie zlokalizowany jest podziemny magazyn gazu mówił o bezpieczeństwie energetycznym.

Podczas niedzielnego spotkania w Lubaczowie rozmawiano o polsko-ukraińskiej współpracy na terenach przygranicznych, na poziomie gospodarczym, lokalnych samorządów i społeczności, jak również relacjach pomiędzy oboma narodami, historycznej przeszłości, także w kontekście przyszłości Ukrainy.

Dzisiaj, dokładnie o godz. 20.30, płyta rzeszowskiego Rynku, Plac Cichociemnych oraz kilkanaście budynków Urzędu Miasta przez godzinę pogrążą się w ciemności. W ten sposób Urząd Miasta pragnie przyłączyć się do ogólnoświatowej akcji ?Godzina dla Ziemi WWF? zainicjowanej przez organizację ekologiczną World Wildlife Fund.

?Godzina dla Ziemi WWF? jest obecnie największą globalną akcją na rzecz ochrony środowiska. Po raz pierwszy odbyła się w 2007 roku w Sydney. Od tego czasu rozrosła się do rozmiarów wielkiej manifestacji. W ubiegłym roku światła zgasiły setki milionów ludzi w ponad 5 200 miast, w 135 krajach na wszystkich kontynentach. W ciemności pogrążyły się ikony architektury z całego świata: Wieża Eiffla w Paryżu, Opera w Sydney, Brama Brandenburska w Niemczech, piramidy w Egipcie, Zakazane Miasto w Chinach oraz warszawski Pałac Kultury.

Blisko trzystu kierowców skontrolowanych przez policjantów korzystało z telefonów w sposób nieprawidłowy - to wyniki działań "Telefon", przeprowadzonych we wtorek na Podkarpaciu.

Działania rozpoczęły się we wtorek (25 marca) od godz. 6 rano i zakończyły się o godz. 22. W ich trakcie policjanci ujawnili 292 kierowców, którzy nieprzepisowo korzystali z telefonów komórkowych w czasie jazdy. 229 z nich funkcjonariusze ukarali mandatami karnymi, a 52 kierujących zostało pouczonych. Policjanci skierowali też 11 wniosków do sądu o ukaranie kierowców.

Zespół "Donegal", będzie gościem "Dnia Eurowyborcy" w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. Impreza ma na celu zachęcić młodych mieszkańców Rzeszowa do świadomego udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Koncert odbędzie się w środę 2 kwietnia 2014 r. w klubie studenckim WSPiA "Zemsta Docenta" o godzinie 12:30. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Do tegorocznej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie Net Masters Cup swój udział zgłosiło aż 2526 zespołów, czyli 10100 osób. Z województwa podkarpackiego zapisało się 198 drużyn ? o 26 więcej niż w ubiegłym roku. Od 17 marca trwają eliminację on-line, które zdecydują o tym, kto dostanie się do półfinałów Olimpiady. Walka toczy się o pakiet pełnej opieki na studiach, w tym stypendium finansowe. Organizatorami konkursu są Grupa Allegro, Netia oraz Cisco.

Do grona przedsiębiorstw, których produkty oznakowane są znakiem Poznaj Dobrą Żywność - przyznany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - dołączył Zakład Cukierniczo-Piekarniczy ?IZA? w Rzeszowie, członek Klastra Podkarpackie Samki. Pełna dokumentacja dotycząca składników i sposobu przygotowania chleba sędziszowskiego żytniego, wpisanego już w maju w 2007 r. na krajową Listę Produktów Tradycyjnych, zajęła kilka segregatorów. Tylko pięć firm z województwa podkarpackiego, m.in. PPM ?Taurus? z Pilzna, ZM ?Jarosław? w Jarosławiu, Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego ?ORZECH? w Kolbuszowej mogą część swoich produktów sygnować tym znakiem.

Zastanawiasz się jak rozliczyć PIT za 2013 r. oraz jaką organizację wspomóc przekazując 1% podatku? Pomoże ci w tym CH Plaza Rzeszów. W piątek i sobotę 21 i 22 marca 2014 r. w centrum każda zainteresowana osoba będzie mogła skorzystać z bezpłatnych porad specjalistów, którzy doradzą jak wypełnić deklarację PIT.

Akcja, która organizowana jest wspólnie z Fundacją Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci ma na celu ułatwienie klientom rzeszowskiej Plazy corocznego obowiązku rozliczenia podatkowego. Akcja potrwa dwa dni - piątek i sobotę 21 i 22 marca 2014 r. ? w godzinach od 12.00 do 17.00. Doradców udzielających bezpłatnych porad prawnych będzie można spotkać przy specjalnie oznaczonym stanowisku Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. Specjaliści będą udzielać informacji i porad dotyczących możliwości przekazania 1% podatku i rozliczenia PIT za 2013 rok.

Prawie 50 gramów marihuany znaleźli policjanci z wydziału kryminalnego w jednym z rzeszowskich akademików. Schowane w nocnej szafce narkotyki należały do 22-letniego mieszkańca Zawichostu. Pochodzące z własnej uprawy narkotyki mężczyzna udzielał i sprzedawał innym osobom.

W czwartek policjanci z wydziału kryminalnego uzyskali informacje, że 22-letni mieszkaniec Zawichostu przechowuje w akademiku narkotyki. Informacja potwierdziła się, gdy w zajmowanym przez niego pokoju znaleźli susz roślinny. Policjanci znaleźli tam również wagę elektroniczną ze śladami narkotyku.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie (ul. Sokoła 13) zaprasza na wystawę Dawnych wspomnień czar - woj. podkarpackie w fotografiach KAW-u, którą można oglądać od 10 marca do 3 kwietnia 2014 r. w godzinach otwarcia biblioteki.

Ekspozycja ukazuje województwo podkarpackie utrwalone na fotografiach w latach 1969-1979. Zdjęcia Krajowej Agencji Wydawniczej wieloaspektowo dokumentują czasy PRL-u. Fotografie prezentują socrealistyczną architekturę miast, miasteczek i wsi, krajobrazy oraz folklor. Przedstawiają również życie społeczno-polityczne, kulturalne i naukowe mieszkańców oraz przemysł i rolnictwo regionu. Są swoistą kroniką województwa i zachodzących w nim zmian.

10 marca prof. dr hab. Jan Woleński został powołany na stanowisko Prorektora ds. Nauki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Profesor Jan Woleński współpracuje z WSIiZ już od kilkunastu lat. W roku ubiegłym został laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2013 w obszarze nauk humanistycznych i społecznych - powszechnie uznawanej za polskiego Nobla. Wyróżnienie w wysokości 200 tys. złotych otrzymał za wszechstronną analizę prac szkoły lwowsko-warszawskiej i wprowadzenie jej dokonań do międzynarodowego dyskursu współczesnej filozofii.

Od rana podkarpaccy policjanci zwracają szczególną uwagę na przestrzeganie obowiązku jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Funkcjonariusze sprawdzają również czy przewożone w samochodzie dzieci są zapięte w fotelikach ochronnych. 

Działania "Pasy" to cykliczna akcja, której celem jest poprawa bezpieczeństwa podróżujących drogami Podkarpacia. Zapięcie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem jest naszym obowiązkiem. Przypominamy - art. 39 prawa o ruchu drogowym nakazuje kierowcom i pasażerom zapinanie pasów bezpieczeństwa. Z tego obowiązku zwolnieni są:

Bezpłatne porady kardiologa, laryngologa, okulisty i internisty oraz specjalistyczne badania to program Białych Dni organizowanych przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji. Z konsultacji lekarzy z Centrum Medycznego ?MEDYK? skorzystać będą mogli wszyscy studenci uczelni. Badania zorganizowane zostaną w najbliższą środę 12 marca oraz sobotę 15 marca w budynku ?Collegium Administrativum? WSPiA w Rzeszowie.

Na Uniwersytecie Rzeszowskim rozpoczął się Światowy Tydzień Mózgu. Podczas wydarzenia w dniu 11.03.2014 r. o godz. 16:00 będziemy mogli wysłuchać wykładu ?Zobaczyć mózg ? najnowsze możliwości diagnostyki obrazowej w zastosowaniach klinicznych i naukowych?, który poprowadzi Prof. dr hab. med. Andrzej Urbanik. Miejsca spotkania to Uniwersytet Rzeszowski, Duża Aula w budynku A0 (nowy obiekt), przy ul. Pigonia 1.

Możliwe, że w maju br. dowiemy się czy na Uniwersytecie Rzeszowskim powstanie kierunek lekarski. Jeśli decyzja będzie pozytywna, zajęcia na tym kierunku na wydziale medycznym mogłyby się rozpocząć 1 października 2015 ? wynika z informacji przekazanych przez władze uczelniane i samorządowe podczas Regionalnego Spotkania Menedżerów Ochrony Zdrowia, które 6 marca odbyło się Rzeszowie.

Jak podkreślił Tadeusz Pióro, członek zarządu Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego, ochrona zdrowia należy obecnie do najważniejszych priorytetów samorządu wojewódzkiego. Nie istnieje jeden urząd czy instytucja kreująca politykę zdrowotną w regionie, stąd trudności w jej koordynacji.

W Kielnarowej w nowo budowanym domu znaleziono ciało mężczyzny. Informację przekazała policjantom właścicielka posesji. Ze wstępnych ustaleń wynika, że jest to poszukiwany przez policjantów student z Ukrainy. 

Dzisiaj około godziny 13. policjanci zostali zawiadomieni, że na terenie nowo budowanego domu w Kielnarowej znaleziono ciało mężczyzny. Policjantów zawiadomiła właścicielkę posesji. Skierowani na miejsce funkcjonariusze potwierdzili zgłoszenie.

Na ?Przesłuchaniach w ciemno? do czwartej odsłony ?The Voice of Poland? Kamil Bijoś pojawił się z Arkiem Kłusowskim, finalistą trzeciej edycji. Jego wykonanie utworu ?Nice? pokazało Trenerom, że Kamil, tak samo jak Arek, ma szansę na zabłyśnięcie w kolejnych etapach programu. Do czyjej drużyny trafił wokalista? Tego widzowie Dwójki dowiedzą się już w sobotę, 8 marca!

?Przesłuchania w ciemno? do czwartej edycji programu ?The Voice of Poland? pozwoliły wyłonić wiele talentów wokalnych. Wyboru dokonywali odwróceni do uczestników plecami Trenerzy - Justyna Steczkowska, Maria Sadowska, Marek Piekarczyk, a także Tomson i Baron, którzy oceniają uczestników ze specjalnego, podwójnego fotela trenerskiego. Mogli oni zobaczyć wokalistów dopiero w momencie, kiedy zdecydowali się poprowadzić jego trening. Dzięki temu, decyzje podejmowane były wyłącznie na podstawie głosu wykonawcy. A przecież to właśnie głos jest w ?The Voice of Poland? najważniejszy!

Zapraszamy na koncert w ramach trasy zespołu Thesis "Z dnia na Dzień na Koncert"! W ramach promocji nowej płyty o tytule "Z dnia na dzień na gorsze" zespół wystąpi w piątek 07 marca w klubie Vinyl w towarzystwie specjalnych gości: zespołów From Afar i Traces To Nowhere. 

Bramy otwierają się od godziny 19:30 natomiast bilety są w cenie 15 PLN. 

6 obywateli Ukrainy, którzy w lutym trafili na leczenie do podkarpackich szpitali, w ostatnich kilku dniach opuścili placówki medyczne:

  • 3 mężczyzn szpital wojewódzki w Przemyślu
  • 1 osoba COM w Jarosławiu
  • 1 osoba szpital w Ustrzykach Dolnych
  • 1 osoba wojewódzki szpital specjalistyczny w Rzeszowie

3 marca w Rzeszowie została otwarta nowa siedziba trzech rzeszowskich prokuratur: okręgowej, rejonowej oraz apelacyjnej.

Nowa siedziba prokuratorów to dawny internat Zespołu Szkół Mechanicznych przy ul. Hetmańskiej, który przez wiele lat stał pusty. Obecnie został gruntownie wyremontowany, dobudowano trzecie piętro. Obiekt ma ok. 18 tys. m kw., a powierzchnia użytkowa wynosi ok. 3 tys. m kw. Ma ponad 120 przestronnych pokoi, trzy sale konferencyjne oraz sale gościnne. Całkowity koszt inwestycji to ponad 17 mln zł. Przy budynku, który został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych powstał też parking dla samochodów na 40 miejsc.

W obliczu ostatnich wydarzeń na Krymie, potępiamy jaskrawe pogwałcenie suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy przez Federację Rosyjską.

Nasze województwo, jako region graniczący z Ukrainą, w sposób ścisły współpracuje z wieloma ukraińskimi obwodami. W związku z tym, nie możemy biernie przyglądać się tragedii naszych sąsiadów, która odbywa się dziś na oczach całego świata.

Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl i Członek Zarządu Tadeusz Pióro złożyli dziś kwiaty przed tablicą pamięci płk. Łukasza Cieplińskiego w Urzędzie Marszałkowskim. To część obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które zorganizowała Komisja Zakładowa NSZZ ?Solidarność? przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.

Pracownicy Urzędu odśpiewali pieśni patriotyczne i wsłuchali się we wspomnienia Stanisława Skalskiego ? generała brygady i pilota Wojska Polskiego, zwanego asem myśliwskim okresu II wojny światowej, który był więziony i torturowany w czasach PRL-u.

We wtorek i środę (4-5 marca) w Hali Podpromie w Rzeszowie odbędą się IX Podkarpackie Targi Edukacyjne EduSalon. WSIiZ zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych do odwiedzenia stoiska uczelni, na którym jak zwykle nie zabraknie atrakcji.

W tym roku w Podkarpackich Targach Edukacyjnych udział weźmie ponad 100 wystawców, uczelnie wyższe z całego kraju oraz z zagranicy (m. in. z Wielkiej Brytanii, Danii, Holandii, Łotwy, Szwecji), szkoły doskonalenia zawodowego, wydawnictwa, internetowe portale edukacyjne.